Drezno

Posted by

Stolicę niemieckiej Saksonii trudno opisać w jednym wpisie, więc dziś garść informacji by zachęcić Was do odwiedzenia tego pięknego miasta, z dramatyczną historią, zwanego Florencją północy. W kolejny wpisach przybliżymy dokładniej najbardziej ciekawe miejsca i zabytki miasta. Miasto leży nad Łabą, na Pogórzu Zachodniosudeckim, we wschodnich Niemczech zaledwie 263 km od Wrocławia i 130 km od naszej granicy. Może być więc celem nawet jednodniowej wycieczki, lecz żeby choć pobieżnie poznać miasto lepiej przyjechać tu co najmniej na weekend. Nazwa miasta wywodzi od osady założonej w tym miejscu przez Słowian połabskich o nazwie Drezdno, a pierwsze ślady osadnictwa sięgają V w. p.n.e., jednak pierwsza pisemna wzmianka o Dreźnie pochodzi z 1206 roku. Przez wieki miasto prężnie się rozwijało i chyba najgorszą datą w historii był rok 1945. Dokładnie 13 i 14 lutego lotnictwo alianckie przeprowadziła naloty dywanowe miasta, używając do tego bomb zapalających. Skupiono się na zniszczeniu starego miasta, gdzie pożary wywołały burzę ogniową, w skutek czego 39 km² miasta przestało istnieć. Starty w ludności cywilnej były tak duże, że dopiero w 2011 roku ustalono dokładną liczbę ofiar, która wyniosła prawie 25 000. Po II wojnie światowej miasto znalazło się w radzieckiej strefie wpływów i weszło w skład Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Komunistyczny rząd niezbyt sumiennie przystąpił do odbudowy miasta, wiele zabytków nie odbudowano i przepadły bezpowrotnie, jednak mimo to udało się odbudować sporą część dreźnieńskiej starówki. Chyba najważniejszym obiektem w tym miejscu jest 800 letni zamek – Rezydencja Wettynów. W sąsiedztwie znajdziemy królewską rezydencję Augusta II, rokokowy zespół pałacowy Zwinger, a tuż obok stoi Opera Sempera. Tyko w samym centrum znajdziemy jeszcze kilka pałaców: Pałac Cosela, Pałac Japoński, Pałac Beichlingena, a poza centrum: Pałac w Pillnitz, Pałac w Übigau, Pałac Albrechtsberg, oraz Zamek wodny w Schönfeld, Zamek w Nickern i Zamek w Roßthal. W zabytkowym centrum znajdziemy też dużo zabytkowych i cennych kościołów, najważniejsza jest Katedra Świętej Trójcy, a oprócz niej warto zobaczyć Kościół Marii Panny, Kościół Świętego Krzyża, Kościół Trzech Króli, Kościół św. Anny, Kościół w Loschwitz i Kościół św. Mateusza. Oprócz tego oczywiście możemy podziwiać piękne kamienice, place, pomniki i wiele ciekawych muzeów. Nie lada atrakcją są tu też rejsy statkami po Łabie, którymi możemy dopłynąć do Miśni i do Bad Schandau przez Pillnitz. Zmęczeni możemy odpocząć na dobrze zagospodarowanych terenach nadrzecznych. Tutejsze ścieżki ciągną się przez wiele kilometrów i dają chwilę wytchnienia od miejskiego zgiełku.

GPS: 51.05368, 13.74105

Nawiguj: https://goo.gl/maps/KpnjZDkaSTv

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply