Dwór obronny w Będkowicach

Posted by

W województwie dolnośląskim, u podnóża Ślęży w samym centrum Będkowic zachował się XVI-wieczny dwór obronny, zwany też dworem na wodzie. Został on zbudowany w 1546 roku dla Nickela von Gelhorna. Wybudowano go wtedy prawdopodobnie w miejscu wcześniejszego dworu obronnego. Kolejnymi właścicielami rezydencji była rodzina von Zedlitz-Leipe. A ostatnim właścicielem do 1945 roku był Karol von Mutius. Po II wojnie światowej, jak większość tego typu obiektów został przejęty przez państwo, które w sąsiednim folwarku utworzyło PGR, a dwór zamieniło na budynek mieszkalny dla pracowników. Mimo to że obiekt w 1960 roku został wpisany na listę zabytków, z powodu braku jakichkolwiek prac remontowych zaczął popadać w ruinę. Natomiast folwark i park na tej liście znalazły się dopiero w 1998 roku. Po przemianach ustrojowych cały majątek kupiła osoba prywatna z przeznaczeniem na hotel i restauracje. Dziś odnowiono już część budynków folwarcznych i trwają prace przy renowacji dworu, możemy więc go podziwiać na razie z zewnątrz.

GPS: 50.86526, 16.75463

Nawiguj: https://goo.gl/maps/UTQNchPKUxrv1vV89

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply