Dwór w Kurowie

Posted by

Dwór w Kurowie obecnie najbardziej kojarzy się z Narwiańskim Parkiem Narodowym, gdyż obecnie w jego murach ta instytucja ma swoją siedzibę. Lecz ta rezydencja była kiedyś własnością Franciszka Kołodziejskiego. Dwór wzniesiono pod koniec XIX wieku, a w 1920 roku rozbudowano go o dodatkowe zachodnie przęsło, a od wschodu o przybudówkę, z tarasem i okrągłą wieżą. Wokół dworu powstały też zabudowania gospodarcze. Przed II wojną światową Kołodziejski zbankrutował i majątek przeją wtedy Bank Rolny.

Wykupiła go w 1936 roku rodzina Zakrzewskich, lecz po wybuchu wojny, kiedy Kurowo znalazło się pod okupacją sowiecką, utracili dwór. Okupanci ze wschodu urządzili we dworze sierociniec, a w zabudowaniach folwarcznych kołchoz. Potem gospodarowali tu Niemcy, a po II wojnie światowej utworzono PGR. Narwiański Park Narodowy przejął dwór w 1988 roku i cztery lata później przeprowadził jego remont. Budynek oddano do użytku w 1996 roku, wtedy jeszcze jako Stację Ekologiczną Narwiańskiego Parku Krajobrazowego, który Narodowym stał się w 1996 r. Dziś dla turystów przygotowano tu ekspozycję muzealną, udostępniono wieże widokową, nabędziemy tu też bilety do NPN, oraz mapy i przewodniki.

GPS: 53.1051, 22.79582

Nawiguj: https://goo.gl/maps/uyYu8Br64p6Uk8Ff8

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply