Dwór w Zarzysku

Posted by

W niewielkiej wsi Zarzysko której historia sięga 1300 roku, w województwie dolnośląskim, w powiecie i gminie Oleśnica zachował się ciekawy barokowo-klasycystyczny dwór. Parterową, murowaną budowlę wzniesiono na planie prostokąta na przełomie XVIII i XIX w. Przykryty jest czterospadowym dachem pod którym jest mieszkalne poddasze z ciekawymi lukarnami i szczytami. Wokół dworu zachował się zniszczony park ze stawem, po środku którego jest mała wyspa. Ostatnim przedwojennym właścicielem majątku był od 1909 r Joseph Wilde, który założył tu uprawę wikliny. Po II wojnie światowej, w 1945 r. zespół pałacowy przekazano Rolniczej Spółdzielni Rolniczej. Budynek w 1979 roku przeszedł remont. Obecnie prawdopodobnie jest w rękach prywatnych, lecz nie jest w najlepszej kondycji, jeszcze gorzej wyglądają dawne zabudowania folwarku.

GPS: 51.19395, 17.49526

Nawiguj: https://goo.gl/maps/5q7MkCESRkA2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply