Dwór z Moniak w Janowcu nad Wisłą

Posted by

Na wzgórzu zamkowym w Janowcu nad Wisłą, tuż obok tutejszej warowni, w starym parku znajdziemy piękny, drewniany dwór z 1760 roku. Budowla nie została jednak tu wzniesiona, lecz w oddalonych kilkadziesiąt kilometrów stąd Moniakach. A do Janowca została przeniesiona w 1977 roku i wraz z przeniesionym tu stodołami i spichlerzami tworzy tu jakby mini skansen, pokazujący życie polskiej drobnej szlachty. Obiekt ten zwiedzamy w ramach biletu wykupionego na janowicki zamek. W swoim pierwotnym miejscu, dwór został wybudowany dla Jakuba Wierzbickiego. Potem jeszcze dwukrotnie zmieniał właściciela i na końcu trafił w ręce Ludwika Zembrzuskiego, w tej rodzinie pozostał do II wojny światowej. Po wojnie dwór został oczywiście znacjonalizowany i pełnił przeróżne funkcje, ale nikt o niego zbytnio nie dbał i zaczął chylić się ku ruinie. Od zniszczenia uchronił go dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Jerzy Żurawski, który postarał się by zabytkowy budynek przenieś do Janowca, na teren muzeum. Obecnie jego wnętrza udostępnione są do zwiedzania i możemy zobaczyć jak były wyposażone tego typu dwory w dawnej Polsce.

GPS: 51.32503, 21.89733

Nawiguj: https://goo.gl/maps/ZrvN9PT8Ckx

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply