Elbląg

Posted by

Elblag, to jedno z najstarszych miast w Polsce, gdyż miejscowość powstała już w 1237 roku, a prawa miejskie otrzymała w 1246 r. Początek osadzie dała budowa zamku krzyżackiego i szybko Elbląg w tamtych czasach stał się centrum handlowym. W skład państwa polskiego miasto weszło dopiero po 30 latach od zakończenia Bitwy pod Grunwaldem. Przynależność tą utraciło w 1772 roku, po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku, a powróciło do Polski w 1945 roku. Położone jest w województwie warmińsko-mazurskim, u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Najbardziej kojarzącym się z Elblągiem miejscem, jest chyba zabytek techniki w postaci Kanału Elbląskiego, ale miasto pomimo tego że w czasie II wojny światowej zostało zniszczone w 65 %, ma do zaoferowania całkiem sporo zabytków. Najbardziej ucierpiało wtedy Stare Miasto, kiedy to prawie wszystkie zabytkowe kamieniczki legły w gruzach, obecnie przy wsparciu funduszy unijnych stare miasto jest odbudowywane i rewiatalizowane, podobnie jak port miejski. Drugim najbardziej znanym zabytkiem Elbląga jest Brama Targowa z 1309 i pozostałości fortyfikacji miejskich. Znajdziemy tu też trzy XIII wieczne kościoły: kościół katedralny św. Mikołaja, kościół podominikański NMP i kościół Bożego Ciała. Warto też zobaczyć zespół dawnego zamku i podzamcza.

GPS:

  • 54.15975, 19.39585

Nawiguj: https://goo.gl/maps/5fc64GdVyUF2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply