Elektrownia Dlouhé Stráně

Posted by

Elektrownia Dlouhé Stráně, położona jest w Czechach, w paśmie górskim Wysokiego Jesionika. Cały kompleks, elektrowni, infrastruktury i dwóch zbiorników został ogłoszony jako jeden z siedmiu cudów Czech. Nie ma co się dziwić, bo całe założenie robi wrażenie i bije kilka rekordów takich jak: ma największą pompoturbinę w Europie (325 MW), największy spad wody w Czechach (510,7 m) oraz największą łączną moc elektryczną w Czechach (2 x 325 MW) dla elektrowni tego typu. Budowa tego kompleksu trwała 18 lat, od 1978 do 1996 roku i stałą się trzecią co do wielkości elektrownią szczytowo-pompową na świecie. Oczywiście największą atrakcją jest tu górny zbiornik, który znajduje się na szczycie góry Mravenečník na wysokości 1 350 m. nad poziomem morza. Istnieje też możliwość zwiedzenia samej elektrowni i dobycia wycieczki do dolnego zbiornika, do którego prowadzi wąska asfaltowa droga, zamknięta dla ruch, idealna na rower. Można też tu zjechać wypożyczoną na górze hulajnogą. Punktem startowym na szczyt ze zbiornikiem jest kurort narciarski Kouty nad Desnou, zostawimy tu na darmowym parkingu samochód, można też zostać na noc kamperem. Na górę możemy dostać się na wiele sposobów, znakowanym szlakiem pieszo, ścieżką rowerową na rowerze, autobusem, lub kolejką linową, ta ostatnia wywiezie nas na odległość 4,5 km od górnego zbiornika, dalej możemy iść pieszo lub podjechać busem (bilet z kolejki linowej jest też biletem na busa). Na szczycie oprócz potężnego zbiornika elektrowni, czekają na nas zapierające dech w piersi widoki. Panoramy rozciągają się na szczyty Jesioników, a także na pasmo Beskidów, Gór Orlickich i Karkonoszy.

GPS:

  • 50.07495, 17.15936

Nawiguj: https://goo.gl/maps/iYFLEa4tzwo

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply