Externsteine

Posted by

Externsteine – Niemcy. Las Teutoburski, w okolicy Detmold (Nadrenia-Północna Westfalia)
Wspaniałe i przedziwne skały pochodzenia kredowego wyrastające nad niewielkim jeziorem.
Można dojechać samochodem, jest parking (51.869279, 8.926036) płatny (3€). Na skały, skąd rozpościera się widok na okolicę, prowadzą strome schody, wejście płatne (3€) dorośli (1€) dzieci.


Godziny otwarcia;
1 kwietnia do 29 października: od 10.00 do 18.00
30 października do 5 listopada: od 10.00 do 16.00


Po zwiedzaniu można odpocząć na ławeczce nad jeziorem. Na miejscu można także coś zjeść, jest też sklepik z pamiątkami. Mówi się, że to matka wszystkich innych owianych tajemnicą miejsc Niemiec.
Rzeczywiście, trudno jednoznacznie powiedzieć, co było przeznaczeniem tych przypominających budowlę megalityczną skał. Wiadomo, że powstały naturalnie. Historycy zaś wręcz prześcigali się w swoich teoriach. Jedni byli przekonani, że to miejsce kultu łowców reniferów, inni że to legendarny Irminsul – miejsce starogermańskich obrzędów zniszczone przez Karola Wielkiego. Kiedy w XII wieku pieczę nad tym skałami sprawowali Benedyktyni, powstały tutaj liczne jaskinie, pełniące funkcje pustelni. W tym czasie powstała też kaplica z ołtarzem płytowym. Z kolei obecność okrągłego okna pozwala przypuszczać, że mieściło się tutaj obserwatorium astronomiczne. A całkiem nie dawno, bo w 2008 nakręcono tam parę scen do filmu „Kod Karola Wielkiego”… w skałach miał zostać ukryty Skarb Nibelungów uważany za największy zaginiony skarb świata, przypuszczalnie wciąż ukryty gdzieś w Niemczech. Taka niemiecka wersja Skarbu Narodów….

GPS:

  • 51.86907, 8.91746

Dodał:

Janusz Ficek

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply