Fontaine des eaux d’Arcier de Besançon

Posted by

Współrzędne GPS:
47.23979269855766, 6.022529367619427
Kraj / województwo:
Francja
Opis atrakcji:

Cztery fontanny podążały jedna za drugą na Place de la Révolution. Pierwsza fontanna zwana Poissonnerie została zbudowana około 1560 roku. Ozdobiona jest trytonem autorstwa Claude'a Lulliera . Fontannę tę zastąpiono w 1743 r. konstrukcją autorstwa Charlesa-François Longina , która obejmowała sześciokątną misę przedstawiającą herb miasta, misę zwieńczoną łabędziami trzymanymi przez skrzydlate dzieci i wyłożoną kompozycją roślin wodnych wykonaną z brązu. Zostanie zniszczony w epoce rewolucyjnej. Trzecia konstrukcja powstała w 1822 roku, ozdobiona głową lwa plującego wodą do zbiornika w stylu antycznym, ozdobionego dużym wazonem i kwiatami.

Obecna fontanna składała się zasadniczo z ogromnego bloku o wadze trzydziestu ton i wysokości dziesięciu metrów, przywiezionego łodzią z kamieniołomów Velesmes i wyciętego na miejscu, tworzącego końcowy basen. Podstawa o kształcie ściętego trójkąta służyła jako podpora dla trzech basenów otrzymujących kilka strumieni wody z trzech konsol ustawionych w formie impasto u podstawy basenu głównego, z którego pośrodku tryskała strumień wody przez usta trzech maszkaronów . Konstrukcja zawaliła się pod wpływem mrozu 10 kwietnia 1860 roku, co doprowadziło do modyfikacji dolnej części.

dodał; Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply