Forteca Kaleto – Mezdra

Posted by

Współrzędne GPS:
43.139700, 23.703768
Kraj / województwo:
Bułgaria / Wraca
Opis atrakcji:
Twierdza Kaleto znajduje się na skalistym wzgórzu w sąsiedztwie miasta Mezdra. Wzgórze o wysokości 230 metrów, otoczone z jednej strony rzeką Iskar stanowiło dobry punkt fortyfikacyjny. Twierdza przez wiele lat chroniła dostępu do gór i przebiegających tędy szlaków handlowych. Przebiegały tu drogi łączące rzymskie miasta Uplia Eskus i Serdica. Dziś region jest także miejscem, przez które przechodzi droga łącząca Sofię z równiną Dunaju.

Archeolodzy twierdzą, że nad rzymską fortecą zbudowano bizantyjski posterunek obronny. Przez lata twierdza była wielokrotnie przebudowywana i naprawiana, a teraz na szczycie wzgórza można zobaczyć tylko ruiny murów twierdzy, które powstały w okresie rzymskim i bizantyjskim oraz w bułgarskim średniowieczu. Te pozostałości są drugim najlepiej zachowanym systemem fortyfikacji po Hissar.

Archeolodzy odkryli tu naprawdę interesujące i zaskakujące przedmioty, jak na przykład dobrze zachowane pudełko perfum, wykonane 17 wieków temu. W trakcie wykopalisk odsłonięto jedną z najlepiej zachowanych wysokościowo wież obronnych z okresu rzymskiego, która została zniszczona w XI wieku. Wszystkie znalezione przez archeologów przedmioty są dowodem bogactwa i dobrobytu mieszkańców tego starożytnego miasta.

Zwiedzanie Kaleto jest odpłatne i robimy to samodzielnie. Nie jest to duży obszar i w zupełności w pół godziny obejdziemy wszystko. Jest tu kawał historii, ale miejsce wygląda trochę sztucznie. Przy fortecy jest bezpłatny parking, a w kasie nabędziemy też pamiątki, mapy i przewodniki.

Zobacz na pełnej mapie Forteca Kaleto – Mezdra

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply