Gdańsk

Posted by

Gdańsk to miasto, które nie trzeba chyba reklamować, bo pewnie każdy z nas był w tym mieście, znajduje się też na mapie każdego obcokrajowca wybierającego się do Polski. Jednak jak są jakieś wyjątki, to na początek przybliżmy w kilku zdaniach walory i zabytki miasta na zasadzie zajawki. Dokładniejsze opisy wybranych zabytków i ciekawych miejsc w m Gdańsku myślę, że pojawią się w osobnych wpisach.

Gdańsk położony jest nad Morzem Bałtyckim, a dokładniej nad Zatoką Gdańską u ujścia Motławy do Wisły. Tworzy z Gdynią i Sopotem zespół nazywany Trójmiastem, jednak to Gdańsk jest stolicą województwa pomorskiego. Historia jednego z najstarszych miast w Polsce sięga VII wieku, kiedy funkcjonowała tu osada rybacka, która dosyć szybko przekształciła się ośrodek handlowy a potem w miasto. Jednak pierwsza pisana wzmianka o mieście pochodzi z 997 roku, i oficjalnie tą datę przyjmuje się jako początek Gdańska. Początkowo miasto było pod panowaniem Książąt Pomorskich i dopiero w X wieku, za panowania Mieszka I został przyłączony do Polski. Prawa miejskie miejscowość otrzymała w 1262 roku i była prężnym miastem aż do XIV wieku, kiedy to zostało przejęte przez Krzyżaków. Panowali oni na tych ziemiach przez 150 lat i dopiero po Bitwie pod Grunwaldem miasto powróciło do Polski. Strategiczne położenie sprawiło, że portowe miasto szybko się rozwijało i bogaciło, w XV wieku było uznawana za jedno z najbogatszych miast świata. Potem przez wieki było nękane i napadane, miało swoje wzloty i upadki, znalazło się pod zaborami, z których uwolniły je wojska napoleońskie. W 1920 r., po I wojnie światowej Gdańsk na mocy traktatu wersalskiego stał się wolnym miastem. Było tak do wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się w Polsce tuż po bombardowaniu Wielunia. W Gdańsku 1 września 1939 salwa z okrętu „Schleswig-Holstein” skierowana na Westerplatte była drugim działaniem rozpoczynającym II wojnę światową. Po drugiej wojnie miasto ponownie wróciło do Polski, lecz w wyniku działań wojennych stara zabudowa było w 90% zniszczona, bądź poważnie uszkodzona. Po odbudowie ,odrestaurowany Gdańsk stał się jednym z najładniejszych i najciekawszych miast w Polsce.

Na turystów w Gdańsku czeka wiele zabytków i atrakcji główną z nich jest tzw Droga Królewska, która wiedzie przez najciekawsze obszary starego miasta. Na starym mieście zobaczymy tu m.in. gotycko-renesansowy Ratusz, Fontannę Neptuna, Dwór Artusa, kościół Mariacki, Wielki Młyn, kościół św. Katarzyny, Dom Uphagenów, Bramy Wyżynną i Złotą, oraz Dwór Bractwa św. Jerzego. Wszyscy turyści odwiedzający Gdańsk swoje kroki kierują też nad Motławę, gdzie stoi jeden z symboli miasta dawny dźwig portowy, słynny Żuraw, oraz pięknie odrestaurowane spichlerze. Warto też odwiedzić Westerplatte (https://grupabiwakowa.pl/gdansk-westerplatte), Twierdzę Wisłoujście oraz Oliwę, gdzie znajduje się zespół archikatedralny. Zwiedzając Gdańsk zauważymy też mieszankę różnych stylów architektonicznych w postaci budowli gotyckich, renesansowych, manierystycznych i barokowych. Warto dodać, że niektóre z zabytków miasta znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Miasto możemy też podziwiać z wody, pływając po Motławie i licznych kanałach umożliwi nam to wypożyczenie kajaka – https://grupabiwakowa.pl/gdanskie-kajaki.

Najbardziej słynnym gdańszczaninem był Jan Heweliusz, który urodził się tu w 1611 roku, był astronomem, matematykiem i konstruktorem instrumentów naukowych. Gdańsk to też symbol polskiej walki z komunizmem, pierwszych strajków, powstania Solidarności której przewodził Lech Wałęsa i porozumień sierpniowych, które zapoczątkowały początek procesu obalenia systemu komunistycznego w Europie Wschodniej.

GPS: 54.34964, 18.65462

Nawiguj: https://goo.gl/maps/yumAC2C6rmn

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply