Gołoborze na Łysej Górze

Posted by

Chyba najbardziej rozpoznawalnym miejscem i symbolem Gór Świętokrzyskich jest Łysa Góra, oraz legendy o czarownicach i wielkie połacie skalnych rumowisk zwane gołoborzami. Nazwa tych miejsc wzięła się od ludowego powiedzenia „gołe od boru” i od wieków wzbudzały zainteresowanie tutejszej ludności. Zachowały się tu pozostałości wału kultowego przedchrześcijańskiego miejsca kultu Słowian, podobne budowle występują w Sudetach w masywie Ślęży i Raduni. To właśnie tu według legendy miały się odbywać słynne sabaty czarownic. Obecnie skalne rumowisko chronione jest ścisłym rezerwatem i możemy je podziwiać tylko z udostępnionej dla turystów platformy widokowej. Oprócz gołoborza roztacza się też z niej ładna panorama okolicy. Łysogórskie gołoborze liczy obecnie 22 ha, ale pierwotnie było większe, lecz przyroda wdziera się nawet na tak nieprzyjazny grunt i rumowisko powoli zarasta. Sama Łysa Góra, zwana też Łyścem lub Świętym Krzyżem jest drugim co do wysokości szczytem Gór Świętokrzyskich i wznosi się na wysokość 594 m n.p.m. i zbudowana jest z piaskowców kwarcytowych, oraz łupków kambryjskich.

GPS: 50.86144, 21.04744

Nawiguj: https://goo.gl/maps/dWps1wwZMuz

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply