Góra Grodowa – Kamienne Kręgi

Posted by

W Górach Świętokrzyskich, na północ od Miedzianej Góry, w wiosce Tumlin znajdziemy miejsce kultu pogańskiego. Po tym okresie zachowały się tu na Górze Grodowej (395 m n.p.m.) kamienne kręgi z VIII–IX wieku. Teren ten objęty jest rezerwatem przyrody Kręgi Kamienne. Jest to rezerwat przyrody nieożywionej o powierzchni 12.33 ha, utworzony w 1994 roku. Wewnątrz najlepiej zachowanego kręgu stoi kamienna kaplica pw. Przemienienia Pańskiego z 1850 roku. Została ona wybudowana w miejscu starszej drewnianej, która ponoć powstała tu na pamiątkę odparcia wojsk szwedzkich. Część góry zjedzona jest przez czynny kamieniołom czerwonego piaskowca zwanego piaskowcem tumlińskim. To właśnie przez sąsiedni kamieniołom część kamiennych kręgów została bezpowrotnie zniszczona. Do rezerwatu poprowadzi nas znakowany szlak koloru czerwonego, będący odcinkiem Głównego Szlaku Świętokrzyskiego im. Edmunda Massalskiego.

GPS: 50.96817, 20.57695

Nawiguj: https://goo.gl/maps/W39PbG3pFW72

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply