Góra Ossona

Posted by

Góra Ossona – po pierwsze najwyższe wzgórze Częstochowy, z którego roztacza się wspaniały widok. Przy dobrej pogodzie widać z niego nie tylko pobliską hutę i Częstochowę, ale również np. Zamek w Olsztynie czy kominy elektrowni Bełchatów.

Po drugie bardzo ciekawe i nieco dziwne miejsce – człowiek wspina się na górę i na samym szczycie natrafia na… ogromny osadnik, głęboki na kilka metrów wgłąb góry.

Początkowo było to naturalne wzgórze, które w czasach PRL-u powiększono nasypując ziemię i tworząc pod ziemią sieć zbiorników wodnych dla potrzeb przepompowni pobliskiej huty – coś na zasadzie ogromnej wieży wodnej. Obecnie złomiarze rozwalili zbrojenie jednego z osadników odsłaniając w ten sposób dość ciekawą konstrukcję. Pozostałe zbiorniki również są dostępne, ale wejście do nich jest nieco utrudnione. Ponadto w sieci krążą informacje o dziwnych latających obiektach wokół wzniesienia, UFO i takie tam… Pod samym wzgórzem da się również biwakować – cięższe samochody mogą to zrobić na polance koło drogi, a 4×4 podjechać niemal pod sam szczyt polną drogą – choć widziałem tam również na górze dostawczaka, więc może boczną drogą na około i kamper da radę. Fotografie z drona Karolina Kot.

GPS: 50.80108, 19.20338

Nawiguj: https://goo.gl/maps/PNDL2vh5Uav

Dodał: Krzysztof Kulik

Chcesz mieć dostęp do pełnej mapy ze wszystkimi miejscami na świecie? Przeczytaj opis grupy i dodaj swoje trzy miejsca w grupie biwakowej na FB https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply