Góra Zamkowa – Suwalski Park Krajobrazowy

Posted by

Góra Zamkowa koło miejscowości Szurpiły, to jedno z ciekawszych miejsc Suwalszczyzny. Ślady osadnictwa sięgają tu już I i II wieku. Na początku było tu drewniane grodzisko otoczone palisadą, które w czasach rzymskich zostało rozbudowane. W czasach krzyżackich istniała tu warownia wojowników jaćwieskich, która została jednak zdobyta przez Krzyżaków i zniszczona.

Dziś Góra Zamkowa jest jednym z najpiękniej położonych obiektów archeologicznych w Polsce. Prowadzi tu znakowany szlak turystyczny i jest chętnie odwiedzana przez turystów. Góra jest częściowo zalesiona, co ogranicza trochę jej walory widokowe. Mimo to możemy tu podziwiać dosyć ciekawe panoramy. Góra ma wysokość 228 m n.p.m., a ponad okoliczne jeziora wznosi się na wysokość 45 metrów.

Sąsiaduje z zalesioną Górą Kościelna i Górą Cmentarną. Otaczają ją cztery piękne jeziora: Szurpiły, Tchliczysko, Jeglówek i Jeglóweczek. Wycieczka z parkingu na północ od Szupił (54.229804, 22.869958) na Górę zamkową zajmie nam około godziny w dwie strony.

GPS: 54.234225, 22.884227

Nawiguj: https://goo.gl/maps/eMwKSuJs6tuHDnep6

Dodał: Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply