Gorgany to jedne z najbardziej dzikich i trudno dostępnych gór Karpat. Znajdują się na terytorium Ukrainy i tak naprawdę ucywilizowane do ruchu turystycznego zostały przeszło dziesięć lat temu. Powstała wtedy sieć znakowanych szlaków turystycznych, często wyciętych w kosówce, która porasta tu sporą część szczytów i bardzo utrudnia marsz. Mimo to Gorgany nadal nie są łatwymi górami, długie niezamieszkane doliny, duże przewyższenia i odległości sprawiają, że nie są to góry na wycieczki, lecz na wyprawy, na które trzeba zabrać namiot, gdyż schroniska turystyczne praktycznie tu nie istnieją. Jednak jak chcemy zobaczyć te góry w całej okazałości nie nadwyrężając się zbytnio to jest dosyć ciekawa opcja jednodniowej wycieczki na szczyt Gorgan, który wznosi się na wysokość 1585 m n.p.m. na południe za wioską Osmołoda. To ostatnia miejscowość w Dolinie Łomnicy, dalej są już tylko dzikie góry. Znajdziemy tu też obiekt noclegowy Arnika, prowadzony przez Viktora, z którym bez problemu się dogadamy, bo zna bardzo dobrze język polski. Viktor jest ratownikiem górskim i miłośnikiem tych gór, na pewno nam pomoże doradzi i ugości. To też dobre miejsce na pozostawienie samochodu, można też tu zabiwakować w namiocie. Od Osmołody kierujemy się do Doliny Łomnicy uiszczając niewielką opłatę przy budce i szlabanie tuż za wioską. Na Gorgan prowadzi początkowo szlak czerwony i niebieski, potem dołącza na chwilę żółty, ale my trzymamy się cały czas niebieskiego. Gdy już pozostawimy w tyle inne szlaki, czeka nas spore przewyższenie i mozolne strome podejście. Jednak widok z Gorgana wynagrodzi nam ten trud, panorama 360 stopni na szczycie jest naprawdę imponująca, widać stąd całe Gorgany po Czarnohore i Świdowiec. Na szczycie stoi też maszt przekaźnikowy, który nie jest w żaden sposób zabezpieczony i odważniejsi mogą sobie wyjść jeszcze wyżej, choć odradzam, bo stara konstrukcja nie wzbudza zaufania. Na wycieczkę na Gorgan musimy sobie zarezerwować co najmniej 10 godzin, trasa w jedną stronę w zależności od kondycji to 4 do 5 godzin i dystans około 11 kilometrów.
GPS: 48.56922, 24.03995
Nawiguj: https://goo.gl/maps/37BTeGr1xeH2
Dodał: Irek Jozwik



Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.