Görög falu w Balatonfüred

Posted by

Grecka wioska w centrum Węgier. Wiejżdżając od południa do węgierskiego kurortu Balatonfüred, położonego na północnych krańcach Balatonu uwagę naszą zwróci osiedle dziwnych i kolorowych domków. Miejsce to nosi nazwę Grecka Wioska lub SunCity i powstało, by Węgrzy mogli się tu poczuć jak na greckiej wyspie. Na tyłach osiedla, tuż przy aquaparku znajdziemy wielkie zadaszone parkingi należące do kompleksu. Osiedle domków wygląda niesamowicie, początkowo miało biało niebieskie barwy i miało przypominać greckie Santorini, ale obecnie przemalowane na pomarańcze bardziej przypomina jakąś meksykańską mieścinę. Zaraz po wejściu w wąskie uliczki okazuje się, że jest to miejsce opuszczone, popadające już trochę w ruinę. Gdzie nie gdzie widać tylko, że ktoś próbuje przywrócić świetność kolorowym domkom, kilka jest nawet odrestaurowanych i oferuje noclegi, działają też jakaś restauracje, ale większość jest wymarła, a zabudowań jest tu sporo, bo aż 46. Jak się okazało w 1994 roku pewien węgierski inwestor rozpoczął tu budowę centrum biznesowo-wypoczynkowego, ale niestety się przeinwestował i miejsce to nigdy nie tętniło życiem. Przez 10 lat wioska była nieukończona i popadała w ruinę. W 2005 kolejna firma próbowała ożywić to miejsce, przemalowała zabudowę na różne odcienie pomarańczu ale sukcesu nie odniosła. Obecnie już trzecia firma reaktywuje wioskę, tym razem pod hasłem SunCity, czy się uda? Może ktoś kiedyś sprawdzi.

GPS:

  • 46.94763, 17.87435

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply