Góry Komovi

Posted by

Góry Komovi są dosyć charakterystycznym pasmem Gór Dynarskich, które ciągną się przez Półwysep Bałkański wzdłuż Adriatyku. Położone są w Czarnogórze, między rzekami Lim, Tara i Drcka oraz pasmem Prokjetije. Znajdziemy je w południowo-wschodniej części tego kraju. Komovi należą do jednych z najwyższych pasm górskich Gór Dynarskich. W oczy rzucają się od razu dwa wyraźne i wysokie szczyty tego niezbyt rozległego masywu, który choć niewielki to osiąga imponujące wysokości. Kom Kučki i Vasojevički Kom przekraczają tu wysokość 2400 m n.p.m. Pierwszy wznosi się na wysokość 2487 metrów ponad poziom morza, drugi na 2461 m n.p.m. W tym regionie wysokością przegrywają jedynie z Górami Durmitor i Prokletije.

Oczywiście znajdziemy tu szlaki turystyczne, którymi zdobędziemy najważniejsze szczyty, ale nie które z nich wymagają trochę umiejętności, gdyż ich stoki są bardzo strome. Warto jednak zdobyć dosyć łatwy w trekkingu Vasojevički Kom, bo panoramy ze szczytu zapierają dech w piersiach. Tak samo dech zapiera tutaj szata roślinna, jeżeli wybierzemy się tu w maju, to na pewno nie pożałujemy. Łąki pokrywające zbocza aż kipią od mnogości kwitnących roślin. W miejscach gdzie tylko wiosenne słońce wytopi śnieg, wybucha zieleń i cała paleta kolorów kolorowych kwiatów. Góry Komovi są łatwo dostępnym pasmem, gdyż trekking można rozpocząć z wysokości 1780 metrów. Na tej właśnie wysokości znajdziemy pastersko-turystyczną osadę Štavna, do której możemy dojechać samochodem. Już sam pobyt w tym miejscu zaspokoi nie jednego miłośnika gór. Miejsce to oferuje również przepiękne widoki i możliwość podpatrywania codziennych zajęć tutejszych górali, gdyż zachowało się tu jeszcze sporo autentycznych szałasów pasterskich. Działa tu także skromne zaplecze turystyczne, ośrodek Eko Katun, oferuje noclegi w bungalowach, możliwość rozbicia namiotu i popróbowania lokalnych smakołyków w małej i miłej restauracji. Można też bez problemu stanąć na dziko: https://grupabiwakowa.pl/gory-komovi/ Koordynaty pokazują miejsce do którego możemy dojechać samochodem najbliżej szczytów Kom Kučki i Vasojevički Kom.

GPS:

  • 42.69836, 19.67443

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply