Gród na Górze Birów

Posted by

Jedno z charakterystycznych wzgórz Jury Krakowsko-Częstochowskiej, to Góra Birów. Wznosi się ona nad Ogrodzieńcem i Podzamczem na wysokość 461 m n.p.m. Na szczycie wzgórza otwiera nam się piękna panorama na Zamek Ogrodzieniec wraz z najwyższym wzniesieniem Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, skałą Czubatką. W oddali wypatrzymy też Zamek w Smoleniu i wzgórze Suchy Połeć. Szczyt Góry Birów tworzy niecka otoczona wapiennymi ostańcami, dzięki temu miejsce to ma naturalne walory obronne. Nie dziwi więc, że już w XIII wieku powstał tu drewniany gród obronny, co potwierdzają badania archeologiczne. Oprócz naturalnego punktu widokowego, wielu tras wspinaczkowych, od 2008 roku wzgórze też przyciąga turystów zrekonstruowanym grodem obronnym. Gród, wraz z wystawami tematycznymi możemy zwiedzać od kwietnia do końca października, w okresie zimowym miejsce to jest zamknięte. Zwiedzanie jest odpłatne, można też zakupić bilet łączony, który wychodzi troszkę taniej i uprawnia do zwiedzania Grodu Birów i Zamku w Ogrodzieńcu.

GPS:

  • 50.46437, 19.55177

Nawiguj: https://goo.gl/maps/GVNmdUedCSD2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

One comment

  1. Mnie Góra Birów nieco rozczarowała ale to może kwestia gustu 🙂 Dużo schodów do pokonania, nie polecam osobom z lękiem wysokości.

Leave a Reply