Grota św Huberta w Spale

Posted by

Spała, to miejscowość letniskowa w woj. łódzkim nad rzeką Pilicą. Pięknie położona w Puszczy Pilickiej na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego – https://grupabiwakowa.pl/spala-4. Na odcinku Spała – Inowłódz pośród strzelistych sosen stoi monument ułożony z wielkich głazów szumnie nazywany przez turystów Grotą, dlatego że głazy są tak ułożone, że tworzą niewielką pieczarę. Dwa głazy są z inicjałami cara Aleksandra III z datą 1894-IX-14 wskazują na przypisanie go czasom polowań carskich w lasach rezydencji spalskiej. Legenda mówi, że monument został ułożony w miejscu, gdzie Car upolował swojego pierwszego jelenia w Spale, tak naprawdę miało to miejsce w 1933 roku i wykorzystano kilka pamiątkowych głazów z czasów carskiej bytności na tych terenach. Grota powstała w podzięce Prezydentowi Ignacemu Mościckiemu za wskrzeszenie tradycji myśliwskiej św. Huberta, leśnicy spalscy ufundowali też tablicę z brązu wraz z dedykacją. Tablicę umieszczono na jednym z głazów monumentu. Obecnie oryginał tablicy znajduje się przy spalskim kościele, a na monumencie jest przykręcona replika. Od tego czasu przyjmuje się nazwę monumentu „Grota św. Huberta”. Na głazie wieńczącym grotę widnieje wizja legendy z odległych wieków – cudownego ukazania się dorodnego jelenia z promieniującym krzyżem pośród poroża księciu Hubertowi w czasie myśliwskich łowów. Podobny motyw znajdziemy na rzeźbionym ołtarzu w spalskim kościele. W pobliżu monumentu leży głaz z inicjałami „Lord 1935 r.”, upamiętnia on ulubionego psa myśliwskiego Prezydenta Ignacego Mościckiego. Obok groty znajduje się polana na nadpilicznej skarpie, na której Prezydent Mościcki organizował tzw Garden Party dla gości pałacu na zakończenie polowań, na jej środku stał wielki grzyb ze stołem i ławami kryty słomą. Jego replikę postawiono po II wojnie światowej, a obecny, który tu stoi, to kolejna wersja oddana turystom bardzo niedawno. Ma to swoje minusy bo do niedawna do groty i na wspomnianą polanę można było dojechać samochodem, był tu śródleśny parking świetnie nadający się na biwak lub piknik. Obecnie zrobiono tu ścieżkę pieszo – rowerową i zakazano wjazdu. Do groty jednak lepiej wybrać się inną trasą, mianowicie ścieżką przyrodniczą przez Rezerwat Spała biegnącą wzdłuż Pilicy. Zaczyna się ona w Spale przy kapliczce św Jana.

GPS: 51.5346, 20.15756

Nawiguj: https://goo.gl/maps/upUMF7bCE9o

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply