Grupa warowna Hanička

Posted by

W Górach Orlickich tuż przy granicy z Polską ciągnie się Czeska linia umocnień zbudowana w 1938 roku. W skład lini wchodzą małe bunkry strzeleckie i większe artyleryjskie. W rejonie Rokytnic była jedna z najważniejszych artyleryjskich twierdz (Dělostřelecká tvrz Hanička) Hanicka. W czeskim systemie bunkrów było takich twierdz w sumie szesnaście, ale nie wszystkie Czesi zdążyli ukończyć. W skład grupy warownej wchodziło 6 schronów bojowych połączonych podziemnym korytarzem, podziemny magazyn i koszary: R-S 79A „U Silnice” – obiekt wejściowy. Zniszczony podczas przebudowy, R-S 76 „Lom” – schron piechoty, R-S 77 ” Pozorovatelna ” -schron piechoty, R-S 78 „Na Pasece” – schron artyleryjski. Miał być wyposażony w obrotową wieżę artyleryjską uzbrojoną w 2 haubice 100 mm. Wieża nie została zainstalowana do października 1938 r., R-S 79 „Na Mýtině” – obiekt artyleryjski. Docelowo miał być wyposażony w 3 haubice 100 mm. W 1938 r. bez głównego uzbrojenia. W przypadku wojny planowano użyć dział polowych 75 mm ustawionych na drewnianych podstawach, R-S 80 – schron piechoty. W jego podziemiach znajdowało się ujęcie wody dla grupy warownej.

W latach 1975 r. rozpoczęto przebudowę Twierdzy Hanicka na nowoczesny schron przeciwatomowy dla służby bezpieczeństwa VB. Jednak z powodów finansowych w 1993 r. przerwano przebudowę schronu, ale to co udało się zrobić robi duże wrażenie, bo obiekt można zwiedzać. Oglądanie ogromnej sieci korytarzy i pomieszczeń jest płatne i odbywa się z przewodnikiem. Na godzinną wycieczkę warto zabrać ciepłą odzież, gdyż wewnątrz jest dosyć niska temperatura. Potężną klatką schodową schodzimy w głąb ziemi, gdzie możemy zobaczyć pomieszczenia techniczne, mieszkalne a nawet szpital. Ogrom inwestycji robi naprawdę wrażenie a w czasach komunistycznych mało kto wiedział o istnieniu tej budowli, gdyż obiekt był tajny. Zwiedzanie podziemi zaczynamy w głównym obiekcie R-79A, natomiast wyjście znajduje się w schronie piechoty – R – 76. W sezonie wakacyjnym obiekt można zwiedzać codziennie oprócz poniedziałków. Po sezonie obiekt otwarty jest tylko w weekendy. Zimą bunkry nie są udostępnione do zwiedzania. Aktualne informacje znajdziecie na oficjalnej stronie http://www.hanicka.cz. Więcej zdjęć na stronie: http://sudety.travel.pl/grupa-warowna-hanicka-gory-orlickie/

GPS:

  • 50.19629, 16.50962

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

[helion_ksiazka ksiegarnia=”bezdroza” ident=”bepcz2″ okladka=”120×156″ width=”250″ float=”left” opis=”0″ substring=”50″] [helion_ksiazka ksiegarnia=”bezdroza” ident=”bzcze1″ okladka=”120×156″ width=”250″ float=”left” opis=”0″ substring=”50″] [helion_ksiazka ksiegarnia=”bezdroza” ident=”o_001q” okladka=”120×156″ width=”250″ float=”left” opis=”0″ substring=”50″]

Więcej przewodników i map

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply