Hainburg nad Dunajem

Posted by

Hainburg to niewielkie miasto położone na pograniczu słowacko-austriackim, u stup malowniczych wzgórz nad Dunajem. Samo miasto jak i jego okolica oferuje nam wiele atrakcji. Jest to najdalej na wschód wysunięte miasto w Austrii, a bliskość słowackiej Bratysławy sprawia, że jest ono często odwiedzane przez wschodnich sąsiadów.

Historia miasta sięga czasów starożytnych i powstało jako celtycka osada, która później była rzymskim posterunkiem granicznym. Pierwszy warowny zamek wzniósł tu król niemiecki Henryk III w połowie XI wieku. Warownie wzniesiono na wzgórzu górującym nad miastem, a poniżej zaczęło rozwijać się miasto, które z czasem też zostało ufortyfikowane murami obronnym. Spora ich część zachowała się do dziś i można je zobaczyć zwiedzając Hainburg. Do miasta można było wjechać trzema bramami z których największa była Brama Wiedeńska, stanowiła wtedy największą tego typu konstrukcję w Europie i możemy ją zobaczyć zwiedzając miasto.

Warto też zobaczyć kościół św. Filipa i Jakuba, rokokową kolumnę maryjną z 1749 roku oraz XIV wieczną Wieże Wodną. W okolicy na uwagę zasługuje rekonstrukcja celtyckiej wieży wartowniczej, ruiny zamku Röthelstein – https://grupabiwakowa.pl/ruiny-zamku-rothelstein, do których dojdziemy ścieżką wzdłuż Dunaju wykutymi w skałach tunelami – https://grupabiwakowa.pl/skalne-tunele-w-hainburg-an-der-donau. W mieście organizuje się też wiele imprez kulturalnych jak choćby Festiwal Medieval, możemy też skorzystać tu z kilku ofert wycieczek po Dunaju statkiem spacerowym.

GPS: 48.14733, 16.94077

Nawiguj: https://goo.gl/maps/MfG5YrzbzV61XzHfA

Dodał: Irek Jozwik

 

 

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply