Hałda Skalny

Posted by

Hałdy pokopalnianych odpadów nie wydają się miejscami atrakcyjnymi turystycznie a może niesłusznie. Górująca nad Łaziskami Hałda Skalny, kiedyś kojarzona z zanieczyszczeniami i dewastacją Śląska, powoli stała się darzonym sympatią symbolem miasta. Jeszcze kilkanaście lat temu płonąca góra odpadów była zmorą okolicznych mieszkańców, teraz Skalny przypomina zielone wzgórze z urokliwym, obrośniętym trzciną jeziorkiem na szczycie. Jest to świetny punkt widokowy na okolicę, więc nic dziwnego, że miejsce jest dość chętnie odwiedzane przez spacerowiczów, rowerzystów, imprezowiczów, miłośników fotografii, odległych widoków, nawet paralotniarzy. Hałda ma wysokość względną 92 m (bezwzględną – 389 m n.p.m.) i zajmuje powierzchnię 30 ha. Wagę zgromadzonego w niej materiału szacuje się na 17 mln ton., co czyni ją jedną z największych hałd w Europie. Ze szczytu rozciąga się rozległa panorama – widać stąd między innymi Katowice, Tychy, a przy ładnej pogodzie pasmo Beskidu Śląskiego i Elektrownię Jaworzno. Współrzędne wskazują na parking, gdzie należy zostawić nasz środek transportu. Potem kierujemy się wydeptaną ścieżką przez las – i szutrową drogą w kierunku szczytu.

GPS: 50.143997, 18.862651

Nawiguj: https://goo.gl/maps/x7jkfQCwau42

Dodała: Anna Bańczyk

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply