Hale produkcyjne kombinatu chemicznego „Alfred Nobel” – DAG Krzystkowice

Posted by

Współrzędne GPS:
51.806898, 15.194548
Kraj / województwo:
Polska / lubuskie
Opis atrakcji:
Kombinat DAG Alfred Nobel Krzystkowice to pozostałości niemieckiej fabryki amunicji. Ruiny kompleksu znajdują się w lesie w okolicach Nowogrodu Bobrzańskiego i zajmują około 35 km². Część terenu jest niedostępna z powodu przejęcia przez jednostkę wojskową, oraz zakład karny w pobliskim Krzywańcu, a część z zachowaniem ostrożności można zwiedzać. Fabryka powstała prawdopodobnie w 1939 roku jako filia koncernu IG Farben. Jej profil produkcji jest nie do końca znany z powodu braku dokumentacji, więc istnieje wiele hipotez co do przeznaczenia obiektu.

Na bardzo ściśle strzeżonym terenie zakładu znajdowały się bloki mieszkalne, kasyna, własna straż pożarna i sieć kolejowa z licznymi rampami przeładunkowymi. Do chwili obecnej wstępnie zinwentaryzowano ponad 200 obiektów infrastruktury dawnych zakładów, jest ich ponad 500. Na zdjęciach możecie zobaczyć wielkie hale, w których prawdopodobnie odbywała się produkcja. Nie zachowało się wyposażenie fabryki. Część urządzeń została zdemontowana i ewakuowana krótko przed ofensywą armii radzieckiej, reszta zdemontowana i wywieziona przez Rosjan po wojnie.

Zobacz na pełnej mapie Hale produkcyjne kombinatu chemicznego „Alfred Nobel” – DAG Krzystkowice

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply