Herceg Novi

Posted by

Czarnogórskie, portowe miasto u wejścia do Zatoki Kotorskiej. Położone u stóp góry Orjen, jest uważane za najbardziej „zielone” miasto, zwane „miastem kwiatów. Zawdzięcza to wyraźnie śródziemnomorskiemu klimatowi, co skutkuje bardzo bujną roślinnością. Początki Herceg Novi sięgają 1382 roku, wtedy powstała tu twierdza Sveti Stefan, którą jednak nazywano Novi Grad. W swojej długiej historii miasto co jakiś czas było pod innym panowaniem, w latach 1482–1687 miasto było w rękach Turków, potem zawitali tu Hiszpanie którzy rozbudowali umocnienia miasta. Jednak po jakimś czasie Turcy ponownie przejęli miasto. w 1687 roku miasto należało do Republiki Weneckiej, wtedy przez jakiś czas nosiło nazwę Castelnuovo. Potem znowu jak w kalejdoskopie, miastem rządzą Habsburgowie, Francuzi, Rosjanie i z powrotem Francuzi. Po Kongresie wiedeńskim, przechodzi pod rządy Cesarstwa Austrii i jest częścią Królestwa Dalmacji. W czasie I wojny światowej miasto próbowało przejąć Królestwo Czarnogóry, ale finalnie Herceg Novi znalazło się w rękach Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Potem było już tylko Królestwo Jugosławii, a po II wojnie światowej Socjalistyczna Republika Czarnogóry. Po upadku ustroju socjalistycznego wchodzi w skład Federalnej Republiki Jugosławii, potem Serbii i Czarnogóry. Obecnie należy już tylko do Czarnogóry, choć w większości miasto zamieszkane jest przez Serbów. Tak bujna historia nie mogła nie odbić się na wyglądzie miasta, spotkamy się tu z architekturą zarówno romańską, bizantyńską, barokową, jak i orientalną. Jak w większości nadadriatyckich miasteczek, tak i tu stare miasto położone jest w sąsiedztwie starego portu, a najbardziej charakterystycznym zabytkami Herceg Novi są twierdze: (Kanli Kula, Jaka Kula, Španjola), wieża zegarowa i cerkiew św. Michała Archanioła. Oprócz tego warto zobaczyć: Trg Herceg Stjepana, plac miejski, nazywany też Belavista, Trg Mićo Pavlovića ze znajdującym się na nim dzwonnica św. Hieronima i kościołem św. Leopolda, cytadelę, katolicki kościół i dzwonnicę św. Hieronima, Monastyr Savina. Gdy znudzą się nam już zabytki, to możemy pospacerować po niewielkim ogrodzie botanicznym z roślinnością subtropikalną. Piękne położenie, bogata historia i ciekawe zabytki sprawiły, że Herceg Novi jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast Czarnogóry.

GPS:

  • 42.45154, 18.53582

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply