Histria

Posted by

Histria, to pozostałości starożytnego, greckiego miasta położone w Rumunii, na południowych krańcach Delty Dunaju. Znajdziemy je nieopodal miasteczka Istria, nad brzegiem Jeziora Sinoe. Jezioro to było kiedyś zatoką morską i było oknem na świat greckiego miasta, ale Delta Dunaju, która rocznie powiększa terytorium Rumunii o około hektar, przez wieki naniosła tyle osadów, że powstała mierzeja odcinająca Histrię od otwartego morza i zatoka stała się jeziorem. Powstanie miasta datuje się VII wieku p.n.e., ale nie ma co do tego zgodności, bo przypuszcza się, że mogło ono powstać też w latach 657/656 p.n.e, lub 630 roku p.n.e. Natomiast jest to jedno z najstarszych miast w basenie Morza Czarnego i najstarsze udokumentowane w Rumunii. Strategiczne położenie nad morzem i w pobliżu ujścia największej rzeki Europy sprawiło, że miasto szybko się rozwijało i było ważnym ośrodkiem handlowym. Dunaj przez Greków był wtedy nazywany Istros. Kiedy zatoka nad którą leżała Histria wypłyciła się i została odcięta mierzeją od otwartego morza, miasto straciło na ważności i zaczęło podupadać, a ostateczny cios zadał mu III wieku n.e. najazd Gotów. Zostało wtedy zniszczone, ale mimo to jeszcze je odbudowano i istniało do VII wieku, wtedy zostało opuszczone i zapomniane. Natura i erozja szybko zatarły ślady po tej wielkiej osadzie i dopiero w 1868 roku, francuski archeolog Ernest Desjardins odkrył na nowo Histrię. Od tego czasu, aż do dziś trwają tu prace archeologiczne, a większość miasta odkopano i udostępniono do zwiedzania. Znajdziemy tu ruiny domów, pozostałości po bazylice, łaźni i resztki murów obronnych z basztami i bramami. Podczas prac wykopaliskowych znaleziono tu liczne przedmioty codziennego użytku, oraz wiele fragmentów i zdobień ówczesnych budowli. Wyeksponowano je w tutejszym muzeum, które znajdziemy tuż przy wejściu do kompleksu. Wstęp jest płatny, a bilet uprawnia nas do spaceru dawnymi ulicami Histrii i do zwiedzania muzeum. Gdy przyjedziemy tu poza sezonem turystycznym i będziemy tu spacerować sami, to możemy obserwować ciekawe okazy fauny, bo ruiny miasta upodobały sobie potężne węże – zaskrońce rybołowy i sympatyczne susły. Prz kompleksie znajdziemy duży darmowy asfaltowy parking, na którym możemy bez problemy zanocować.

GPS: 44.54679, 28.77323

Nawiguj: https://goo.gl/maps/H3DPY5Jdg5H2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply