Hotel Monopol we Wrocławiu

Posted by

W 1892 roku, przy obecnej ulicy H. Modrzejewskiej otworzono bardzo nowoczesny jak na ówczesne czasy hotel. Powstał on w stylu Art Nouveau w miejscu dawnego cmentarza i klasztoru. Klasztor w 1817 roku pełnił funkcję aresztu, a kiedy został przeniesiony w inne miejsce, plac kupił wrocławski Żyd bankier Wallenberg Pachaly. Architekt Karl Grosser zaprojektował dla niego budynek przeznaczony na hotel i dom towarowy.

Obiekt pod koniec II wojny światowej uległ znacznemu uszkodzeniu, ale do 1961 roku udało się przywrócić mu dawną świetność, w 1984 roku został wpisany na listę zabytków. Jako ciekawostkę należy dodać, że portyk z balkonem nad wejściem głównym powstał dopiero w 1937, po to, by mógł z niego przemawiać Adolf Hitler. Hotel Monopol, który po wojnie należał do Orbisu, był też planem filmowym kilku produkcji, takich jak: Stawka większa niż życie, „Popiół i diament, Lalka i Konsul.

Po przemianach ustrojowych w 2007 r., orbisowski hotel kupiła firma Holding Liwa, która pod kierunkiem krakowskiego architekta Marcina Janowskiego przeprowadziła w nim generalny remont. Ponownie hotel zaczął przyjmować gości w 2009 roku. Był też rekomendowanym przez UEFA obiektem noclegowym w czasie Euro 2012 i mieszkała w nim reprezentacja Czech. Dziś na gości czeka tu 121 pokoi i dwie restauracje, posiada kategoryzację pięciu gwiazdek.

GPS: 51.10611, 17.03108

Nawiguj: https://goo.gl/maps/9pz5pTDkYR6Ltg3k8

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply