Hrad Doubravka

Posted by

Zamek Doubravka położony jest w Czechach na obrzeżu miasta Teplice. Około 15 km na zachód od Ústí nad Labem, między Krušnými horami a Českým středohořím. Wybudowano go około 1478 roku na wzgórzu o wysokości 392 m n.p.m., zwanym Doubravská Hora. Zamek przez wieki należał do różnych rodów i przechodził drobne przebudowy, poważniejszą przeszedł w 1626 roku, kiedy to został potężnie ufortyfikowany. Budowla najbardziej ucierpiała w czasie wojny trzydziestoletniej, kiedy to była kilkukrotnie oblegana i zdobywana. W 1791 roku, kiedy warownia straciła swój charakter militarny została przekształcona na mieszkania. W XIX wieku w regionie rozwinęła się turystyka uzdrowiskowa, a zamek stał się celem wielu wycieczek, to też w 1855 roku w dawnej sali rycerskiej urządzono restaurację dla kuracjuszy. W 1884 roku sławny architekt Friedrich Ohmanna zbudował romantyczne przedłużenie budowli, które miało obsługiwać coraz większy ruch turystyczny. Niestety świetność obiektu zniweczył pożar, który tu wybuchł w 1896 roku. Po II wojnie światowej, w okresie socjalizmu właścicielem zamku była Czechosłowacka organizacja obronna Svazarm. Obecnie obiekt administruje Stowarzyszenie Wielozadaniowych Techników Sportu i Aktywności. Utworzyła ono tu swoją siedzibę i studio, z którego transmituje audycje radiowe. Wnętrza zamku nie są udostępnione do zwiedzania, za to możemy nieodpłatnie zwiedzać zamek z zewnątrz i obejść go na około umocnieniami, podziwiając jednocześnie piękne panoramy. Nie dojedziemy też tu samochodem, musimy go zostawić na którymś z parkingów u podnóża góry. Do zamku prowadzi wąska asfaltowa droga i kilka znakowanych i dzikich ścieżek.

GPS:

  • 50.63865, 13.86029

Nawiguj: https://goo.gl/maps/WLbFXRxpprJ2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply