Hrad Kokořín

Posted by

Zamek Kokořín został wybudowany w Czechach, niedaleko miejscowości Kokořín, w regionie środkowoczeskim, około 12 kilometrów na północny wschód od Mělníka. Jest to centrum chronionego obszaru krajobrazowego Kokořínsko. Powstał on po 1320 roku prawdopodobnie z inicjatywy czeskiego szlachcica Hyneka Berka z Dubé. W 1426 roku w czasie wojen husyckich został zdobyty i zniszczony. Po tej dacie warownia jeszcze kilkukrotnie zmieniała właścicieli, ale żadnemu nie udało się wskrzesić budowli i w 1544 roku została opuszczona i popadała w ruinę. Dopiero w 1894 roku praski biznesmen Václav Špaček kupił ruinę, a jego syn przeprowadził rekonstrukcję, po której zamek zyskał wygląd neogotycki. Kolejna modyfikacja miała miejsce w latach 1911-1916, przeprowadził ją architekt Eduard Sochor. Po II wojnie światowej zamek został skonfiskowany i znacjonalizowany. W 2001 roku obiekt stał się narodowym zabytkiem kultury, a w 2006 roku powrócił w prywatne ręce spadkobierców. Obecnie odrestaurowana warownia udostępniona jest do zwiedzania, a 40 metrowa wieża jest świetnym punktem widokowym na Park Krajobrazowy Kokořínsko. W sezonie letnim zamek czynny jest codziennie oprócz poniedziałków, po sezonie czyli późną jesienią, zimą i wczesną wiosną warownie można zwiedzać tylko w weekendy, lub po wcześniejszym umówieniu się z administracją obiektu. Zamek można zwiedzić z przewodnikiem za 80 CZK lub samemu z wejściem na wieże za 30 CZK. Dla dzieci, młodzieży, emerytów i niepełnosprawnych przewidziano bilety ulgowe. Do zamku nie dojedziemy samochodem, musimy odbyć kilkunastominutową pieszą wycieczkę z parkingu na dole, który też spokojnie nadaje się na nocleg.

GPS:

  • 50.44032, 14.57664

Nawiguj: https://goo.gl/maps/VcAsLNFhbXS2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply