Hrad Kunětická hora

Posted by

W okolicy Pardubic, we Wschodnich Czechach wybija się z Kotliny Pardubickiej samotne wzgórze o wysokości 295 m n.p.m., zwane Kunětická hora. Na jej szczycie Diviš Bořek z Miletínka w latach 1421-23 wybudował warowny zamek. Fortecę w na przełomie XV XVI rozbudował Vilém z Pernštejna. Została wtedy potężnie ufortyfikowana i wydawała się być twierdzą nie do zdobycia, był to też jeden z największych zamków czeskich. Jednak w czasie wojny trzydziestoletniej została zdobyta i zniszczona przez Szwedów. Jeszcze do początku XIX wieku próbowano zamek wskrzesić, lecz z marnym efektem i od tego czasu zamek został opuszczony i popadał w ruinę. W 1920 roku Pardubickie Stowarzyszenie Muzeów zakupiło ruiny zamku i przystąpiło do jego rekonstrukcji, prace te przerwała II wojna światowa.

Po wojnie zamek znowu został bez gospodarza i trwała jego dewastacja. Władze komunistyczne w latach 50 XX wieku wymyśliły, że na Kunětickiej horze wybudują skocznie narciarską, co wiązało się z częściowym wyburzeniem murów, na szczęście planów tych nie udało się zrealizować. Jednak w latach siedemdziesiątych XX wieku zamek był w tak złym stanie że został zamknięty dla zwiedzających. Dopiero po remontach w latach 90 XX wieku fortecę udostępniono do zwiedzania. Warto obejrzeć jej wnętrza wraz z ekspozycją archeologiczną w podziemiach. Koniecznie trzeba wspiąć się na wieżę widokową, z której roztacza się piękna panorama. Warta uwagi jest też późnogotycka kaplica św. Katarzyny, zwiedzanie jej możliwe jest tylko z przewodnikiem. Pozostałe części zamku po wykupieniu biletu możemy zwiedzać na własną rękę. Niewielką opłatę musimy też uiścić za parking u podnóża zamku.

GPS: 50.0804, 15.81162

Nawiguj: https://goo.gl/maps/8QRyRdgfzkm

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply