Hrad Lipnice nad Sázavou

Posted by

Lipnice nad Sázavou to wieś o miejskim układzie ulic położona w w kraju Wysoczyna, ok. 12 km na zachód od miasta Havlíčkův Brod w Czechach. Tutejszy zamek uważany jest za jeden z największych zamków w Czechach. Wybudował go ród Lichtenburgów około 1310 roku, natomiast pierwsza pisemna wzmianka o budowli pochodzi z 1316 roku.

Była to warownia, która strzegła dolinę rzeki Sázavy, i umożliwiała obserwację terenów sięgających po Góry Żelazne i Žďárské vrchy. Pod zamkiem powstała osada, która szybko rozrosła się do rangi miasta. Przez wieki Lipnice należała do rodów szlacheckich i królów czeskich. Po 1417 roku warownie przebudowano na późnogotycką rezydencję zamkową.

W XVIII w., zamek został opuszczony i popadł w ruinę, dzieła zniszczenia dopełnił pożar, który wybuchł w opuszczonym zamku w 1869 r. Od XX wieku budowla jest częściowo wyremontowana, a dalsze prace trwają do dziś. Dla turystów udostępniono wieżę z której mamy piękną panoramę okolicy, gotycką kaplicę św. Wawrzyńca, pozostałości sali biesiadnej w piwnicy i zamkowe więzienie. Możemy tu też podziwiać zbiór gotyckich kafli i zajrzeć do głębokiej studni zamkowej.

GPS: 49.6141, 15.41305

Nawiguj: https://goo.gl/maps/FquhdfzdZsWChwae9

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply