Hrad Žumberk

Posted by

Ruiny zamku Žumberk znajdziemy w czeskich Železnych horach, w wiosce o tej samej nazwie, czyli Žumberk. Zamek został zbudowany prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku, a pierwsze pisane zapiski o nim pochodzą z 1318 roku. W tym czasach budowla należała do rodziny Vaněk z Žumberk. Potem właściciele często się zmieniali, lecz stara budowla była w coraz gorszym stanie i zaczęła się rozpadać. Ostatnia rodzina mieszkała tu w latach 1760 – 1770 i gdy opuścili to miejsce zamek zaczął popadać w ruinę. W latach 1926 – 1948 gospodarzył tu Klub Czeskich Turystów, którzy przeprowadzili w ruinach niezbędne prace związane z bezpieczeństwem. Po wojnie teren przejęło państwo, a po upadku komunizmu opiekę na zamkiem spadła wieś. Poczyniono tu drobne prace związane z bezpieczeństwem, ale wejście do ruin zamku jest na własną odpowiedzialność, a zwiedzanie jest darmowe.

GPS: 49.8716, 15.85672

Nawiguj: https://goo.gl/maps/wXHZ82xwcj62

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply