Hutowski Zamek

Posted by

Ruiny zamku położone w południowej części Bośni i Hercegowiny często nazywane są miastem – Hutovski Grad. Położone są przy jedynej drodze łączącej kontynentalną część BiH z niewielkim wybrzeżem należącym do tego kraju. Droga jest bardzo kręta i prowadzi przez góry, więc większość turystów woli jechać na wybrzeże przez Chorwację, a szkoda, bo droga jest bardzo malownicza, choć niewygodna bo bardzo wąska. Na szczęście równolegle do niej budowana jest nowa, nowoczesna trasa.

Ale wracając do zamku, to do dziś nie przeprowadzono tu badań archeologicznych. Przypuszcza się jednak że historia miasta sięga czasów rzymskich. Obecna twierdza, powstała w średniowieczu, a w czasie panowania tureckiego została rozbudowana. Forteca została zniszczona za czasów rządów osmańskich przez powstańców w 1875 roku. Po powstaniu twierdza została opuszczona i popadła w ruinę. Prace zabezpieczające ruiny przeprowadzono tylko w 1969 rok i choć obiekt wpisany jest od 2004 roku na listę zabytków do do dziś jest zaniedbany.

GPS: 42.950951, 17.803346

Nawiguj: https://goo.gl/maps/73vzF8aR6J179XP6A

Dodał: Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply