Igniş

Posted by

Wjeżdzając do północnej Rumunii, pierwsze góry jakie nam się ukarzą to Góry Gutâi, ich najwyższy szczyt osiąga wysokość 1443 m n.p.m. i nosi nazwę jak całe pasmo – Gutâi. Natomiast najbardziej malowniczy i imponujący jest Creasta Cocoşului (Koguci Grzebień 1428 m n.p.m.) My jednak skupimy się na szczycie najłatwiej dostępnym, gdyż mając auto 4×4 lub wyżej zawieszone 2 napędowe, na sam wierzchołek wjedziemy samochodem. Mowa tu o szczycie Igniş osiągającym wysokość 1301 m n.p.m. Wyjazd na szczyt zaczynamy w mieście Baia Mare kierując się drogą 183. Mijamy malownicze jezioro Firiza i za zbiornikiem w wiosce Firiza zaczynamy podjazd do góry (47.764019, 23.611696). Asfaltem dojedziemy to stacji narciarskiej Statiunea Izvoare. Znajdziemy tu też bez problemu miejsce na biwak. Posiadacze kamperów i przyczep tu muszą porzucić swoje pojazdy i w dalszą drogę ruszyć pieszo. Terenówki, busy i wyżej zawieszone osobówki mogą jechać dalej. Droga 183 zamienia się tu w trasę szutrową, i tuż za stacją narciarską musimy odbić w prawo (47.742920, 23.716895), dalej szutrem wyjedziemy na masyw Ignişa. Gdy wyjedziemy już na połoninę, pojazdy bez 4X4 lepiej gdzieś zaparkować i sam szczyt zdobyć pieszo, gdyż droga na tej wysokości jest powymywana i trudna dla zwykłych pojazdów. Zresztą z tego miejsca na szczyt, to już tylko spacer. Sam szczyt oszpecony jest masztami i różnymi nadajnikami, ale panorama z góry wynagradza trochę industrialne otoczenie. Mamy stąd widok na całe Góry Igniş i Góry Lăpuş, Jez, Firiza i miasto Baia Mare. Na zachodnich stokach szczytu znajdziemy ładne i ciekawe skałki, przy których terenówki znajdą fajne miejsce na biwak. Ignis ze względu na łatwość dojazdu jest też mekką paralotniarzy, którzy licznie okupują szczyt i wykorzystują go do startów.

GPS:

  • 47.73199, 23.67309

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply