Jasienica Zamkowa

Posted by

Ukraina. Jasiennica Zamkowa (Ясениця-Замкова) to wieś na trasie Stary Sambor – Przełęcz Użocka, w Beskidach Brzeżnych. Położona w rejonie starosamborskim w obwodzie lwowskim liczy około 1600 mieszkańców. Położona jest w dolinie nad potokiem Jasienica, który jest dopływem Dniestru. Góry wokół miejscowości nie są wysokie i nieznacznie przekraczają wysokość 700 m n.p.m.

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1539 roku. Lokowana w XVI w. osada stanowiła część dóbr stołowych, wydzielonych z królewszczyzny na potrzeby monarchy i jego dworu, a u schyłku XVIII wieku przeszła w ręce Głokowskich. W czasie II Rzeczypospolitej wieś należała do polski i w 1921 roku liczyła 1352 mieszkańców. Leżała wtedy w powiecie turczańskim. Przez Jasiennice przebiega linia kolejowa łącząca Lwów z Użgorodem wybudowana w 1905 roku.

Jak na taką małą wieś, Jasiennica ma się czym pochwalić. Znajdziemy tutaj m.in. Cerkiew św Michała z 1903 roku, zbudowaną w stylu narodowym ukraińskim na planie krzyża greckiego, oraz najbardziej ciekawy zabytek – dużą drewnianą dzwonnicę, w której mieści się kaplica p.w. Opieki Matki Bożej i regionalna izba pamięci. Obiekt został wzniesiony prawdopodobnie w latach 1766 – 1779 i jest najstarszym tego typu zabytkiem w okolicy.

GPS:

  • 49.27628, 22.98078

Nawiguj: https://goo.gl/maps/eoYjnzTjdpw

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply