Jaskinia Bukovička

Posted by

Bukovička pećina zwana też Pećina katedrala u Bukovici, czyli jaskinią katedralną położona jest w Bośni i Hercegowinie, w wiosce Bukovica. Leży ona pomiędzy miastami Tomislavgrad i Posušje na trasie M15. Określenie „Katedralna” otrzymała ze względu na swoją historię, gdyż w czasach osmańskich potajemnie odprawiano tu msze święte. Po II wojnie światowej ukrywali się tu też Chorwaci prześladowani przez władze komunistyczne. W nawiązaniu do tradycji, raz w roku, w sierpniowe święto Matki Boskiej odprawiane jest tu nabożeństwo.

Jaskinie nie jest duża, to raczej pieczara, choć być może speleolodzy są w stanie spenetrować ją głębiej, jednak nie natrafiłem w internecie na żadne fachowe informacje i specyfikacje tej jaskini. Jest tu też niewielkie wywierzysko z którego wypływa strumień a tuż obok wymurowano z kamienia replikę młyna wodnego. Jaskinia nie jest widoczna z drogi, ale dojazd do niej jest oznaczony, szutrową drogą możemy dojechać pod samą pieczarę.

GPS: 43.61189, 17.26252

Nawiguj: https://goo.gl/maps/DiSpW4apKxhATzLJ8

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply