Jaskinia Dâmbovicioara

Posted by

Peștera Dâmbovicioara położona jest w Rumunii, na zboczach masywu Piatra Crailui, wchodzącego w skład Karpat Południowych. Jaskinia powstała w wyniku działania wód przepływających przez masyw Piatra Craiului, ale także Gór Fogaraskich i Leaota. Jest to ciepła jaskinia o temperaturze 10-12 ° C i umiarkowanej wilgotności. Jaskinia jest „sucha”, gdyż strumień, który ją teraz wytworzył zmienił po wiekach swój bieg i obecnie nie przepływa przez jaskinię. Chociaż długość jaskini jest nieporównywalnie mniejsza do innych jaskiń w Rumunii, to Dâmbovicioara jest mimo to najdłuższa w okolicy i mierzy 555 m długości. Do zwiedzania udostępniono galerię długości 250 m. Galeria ma szerokość od 3-4 m do 4-5 m wysokości, posiada kilka małych rozmiarów odgałęzień.

Po 150 metrach od wejścia galeria bardzo się zwęża, jest stosunkowo uboga w naciekowe formacje wapienne. Ostatnie badania doprowadziły do ​​odkrycia nowej galerii, która nie jest udostępniona do zwiedzania. Przez wieki Jaskinia Dâmbovicioara była ona schronieniem dla pustelników i różnego rodzaju band, które miały tu niezłą kryjówkę. Trasa zwiedzania jest oświetlona i grotę po wykupieniu biletu eksplorujemy samodzielnie. Jadąc do jaskini Dâmbovicioara od miejscowości Podu Dâmboviței, będziemy mieli okazję podziwiać też piękny wąwóz Mici ale Dambovitei – https://grupabiwakowa.pl/wawoz-mici-ale-dambovitei/

GPS: 45.44495, 25.22257

Nawiguj: https://goo.gl/maps/ac8zpHVdXEC2

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply