Jaskinia Ledenika

Posted by

Współrzędne GPS:
43.204488, 23.493705
Kraj / województwo:
Bułgaria / Wraca
Opis atrakcji:
Jaskinia Ledenika jest jedną z ciekawszych i chętnie odwiedzanych jaskiń w Bułgarii. Choć znajduje się głęboko w górach, na wysokości 830 m n.p.m., to dostęp do niej jest łatwy, gdyż prowadzi tu asfaltowa szosa, z oddalonego o 16 km miasta Wraca. Znajduje się w północno-zachodniej części Bałkanów Stresherskich w górach Stara Płanina i w masywie gór Vratsa, na terenie rezerwatu Vrachanski kars. Jaskinia została po raz pierwszy otwarta dla turystów w 1961 roku. W 1962 roku została uznana za pomnik przyrody. Temperatura w jaskini waha się w granicach 8 stopni w wewnętrznych częściach, natomiast wilgotność powietrza wynosi 92%. Nazwa wskazuje, że jest to jaskinia lodowa, gdyż w przedsionku jaskini zimą temperatura jest poniżej zera i wynosi od –7 do –15 stopni, tworzą się tu wtedy spektakularne potężne sople.

Dla turystów udostępniona jest przeszło 320 metrowa trasa turystyczna, która prowadzi przez kilka interesujących komnat. Najbardziej znaną częścią jaskini jest Sala Koncertowa. Tutaj wszystko jest majestatyczne i niepowtarzalne. Nacieki przybierają różne fantazyjne kształty, zobaczymy: Krokodyla, Głowę Olbrzyma, Sokoła, Świętego Mikołaja, dom Czarownicy Jagi i wiele innych form. Jest tu też "Magiczne jezioro" o głębokości 50 cm, które spełni Twoje życzenia. Jaskinia Ledenika jest otwarta przez cały rok, zwiedzamy ją odpłatnie z przewodnikiem. Jedyne co psuje urok tego miejsca, to zbyt kolorowe oświetlenie, choć pewnie znajdą się osoby, którym takie iluminacje się podobają.

Zobacz na pełnej mapie Jaskinia Ledenika

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply