Jasovská jaskyňa

Posted by

We wschodniej części Słowackiego Krasu znajdziemy jedną z piękniejszych jaskiń na Słowacji. Objęta jest ona ochroną przez Park Narodowy Słowacki Kras i została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znana jest głównie z pięknej szaty naciekowej, a także z występowania wielu gatunków nietoperzy, oraz znalezisk archeologicznych. Tutejsze korytarza ciągnące się na pięciu poziomach wydrążyły wody rzeki Bodva. Otwór wejściowy jaskini znajduje się na wysokości 257 m n.p.m., a łączna długość korytarzy wynosi 2811 m., do zwiedzania z tego udostępniono 720 m. Grota została odkryta prawdopodobnie przez mnichów z tutejszego klasztoru i udostępniona do zwiedzania w 1846 r. Jednak wewnątrz zachowało się wiele śladów świadczących, że pieczarę wykorzystywali ludzie, jak choćby napis z 1452 roku. Jaskinia udostępniona do zwiedzania jest od wiosny do jesieni, lepiej wcześniej upewnić się na oficjalnej stronie czy jest otwarta – http://www.ssj.sk/sk, nam w marcu nie udało się i musieliśmy się zadowolić grotami ogólnie dostępnymi. Okrężna trasa zwiedzania ma długość 720 m i przewyższenie 30 m. W jaskini znajduje się 339 schodów. Różnica poziomów między wejściem i wyjściem wynosi 28 m. Zwiedzanie zajmuje około 45 minut. Temperatura powietrza waha się od 8,8 do 9,4 °C. W pobliżu jaskini znajdziemy wygodny parking i restaurację z dobrym jedzeniem, nie polecamy jednak noclegu tu, gdyż miasteczko opanowane jest rzez mniejszość cygańską.

GPS:

  • 48.67686, 20.97624

Nawiguj – https://goo.gl/maps/2Pt7TwGzEu42

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply