Jawor

Posted by Admin
No votes yet.
Please wait...

Dolnośląskie miasto Jawor położone jest na skraju Gór Kaczawskich, na Równinie Jaworskiej, będącej częścią Równiny Chojnowskiej. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od nazwy drzewa, a pierwsza wzmianka o Jaworze pochodzi z 1008 roku. Nie wiadomo dokładnie, kiedy Jawor otrzymał prawa miejskie, ponieważ nie zachował się akt lokacyjny. Miasto choć trochę zaniedbane, może poszczycić się wieloma zabytkami. Najważniejszym i najczęściej odwiedzanym przez turystów jest ewangelicki Kościół Pokoju szachulcowy, z lat 1654–1656, który już jest opisany na naszych stronach – https://grupabiwakowa.pl/kosciol-pokoju-w-jaworze, oraz zamek piastowski wzniesiony około 1224 r, też już u nas opisany – https://grupabiwakowa.pl/zamek-piastowski-w-jaworze. Ponadto uwagę przykuwa ratusz z wieżą, o którym pierwsze wzmianki pochodzą już z 1373 roku. Zachowały się tu też spore fragmenty Murów miejskich z XIV-XV w, oraz brama strzegomska, z XIV-XV w. Wokół rynku znajdziemy wiele ładnych zabytkowych kamienic. Oprócz Kościoła Pokoju, w jaworze znajdziemy jeszcze kilka zabytkowych świątyń, kościół parafialny pw. św. Marcina, jest to gotycka budowla z XIII, kościół pw. św. Barbary z XV w., kościół klasztorny beginek – obecnie zbór zielonoświątkowców z połowy XVIII w., zespół klasztorny oo. bernardynów, obecnie muzeum, oraz kaplicę pw. św. Wojciecha, dawniej jaworska synagoga, z XIV w.

GPS:

  • 51.05064, 16.19346

Nawiguj: https://goo.gl/maps/yjMBN2VnPqN2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Leave a Reply