Jawor

Posted by

Dolnośląskie miasto Jawor położone jest na skraju Gór Kaczawskich, na Równinie Jaworskiej, będącej częścią Równiny Chojnowskiej. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od nazwy drzewa, a pierwsza wzmianka o Jaworze pochodzi z 1008 roku. Nie wiadomo dokładnie, kiedy Jawor otrzymał prawa miejskie, ponieważ nie zachował się akt lokacyjny. Miasto choć trochę zaniedbane, może poszczycić się wieloma zabytkami. Najważniejszym i najczęściej odwiedzanym przez turystów jest ewangelicki Kościół Pokoju szachulcowy, z lat 1654–1656, który już jest opisany na naszych stronach – https://grupabiwakowa.pl/kosciol-pokoju-w-jaworze, oraz zamek piastowski wzniesiony około 1224 r, też już u nas opisany – https://grupabiwakowa.pl/zamek-piastowski-w-jaworze. Ponadto uwagę przykuwa ratusz z wieżą, o którym pierwsze wzmianki pochodzą już z 1373 roku. Zachowały się tu też spore fragmenty Murów miejskich z XIV-XV w, oraz brama strzegomska, z XIV-XV w. Wokół rynku znajdziemy wiele ładnych zabytkowych kamienic. Oprócz Kościoła Pokoju, w jaworze znajdziemy jeszcze kilka zabytkowych świątyń, kościół parafialny pw. św. Marcina, jest to gotycka budowla z XIII, kościół pw. św. Barbary z XV w., kościół klasztorny beginek – obecnie zbór zielonoświątkowców z połowy XVIII w., zespół klasztorny oo. bernardynów, obecnie muzeum, oraz kaplicę pw. św. Wojciecha, dawniej jaworska synagoga, z XIV w.

GPS:

  • 51.05064, 16.19346

Nawiguj: https://goo.gl/maps/yjMBN2VnPqN2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply