Jeskyně na Pomezí

Posted by

Jeskyně na Pomezí położona jest w Czechach, na granicy Gór Złotych (Rychlebské hory) i Wysokiego Jesionika (Hrubý Jeseník), na północ od miejscowości Lipová-lázně. Jaskinia jest oświetlona i udostępniona do zwiedzania. Jest to jedna z większych jaskiń w Czechach, ma długość 1,7 km, lecz do zwiedzania udostępniono jedynie 390 metrów. Należy ona do jaskiń tzw żywych, a więc nadal odbywają się w niej procesy rozpuszczania i narastania szaty naciekowej. Najbardziej charakterystyczne nacieki, będące zarazem symbolem groty to ten w kształcie serca i małego pieska. Na Pomezí została odkryta dopiero w 1949 roku w wyniku prac w pobliskim kamieniołomie, przez co zachowała bogatą szatę naciekową w postaci licznych stalaktytów i stalagmitów. Piersi turyści zeszli do niej w 1950 roku, lecz obecna oświetlona i zabezpieczona trasa turystyczna powstała w latach 2004-2005. Zwiedzanie odbywa się tylko z przewodnikiem, a obcokrajowcy dostają dodatkowo audio przewodnik, który jest też w języku polskim. Wewnątrz panuje temperatura 7,7°C, więc należy pamiętać o cieplejszej odzieży. Po jaskinią znajdziemy wygodny i darmowy parking, z toaletą i stołami piknikowymi, można tu spokojnie zostać kamperem lub przyczepą na noc.

GPS:

  • 50.24627, 17.13816

Nawiguj: https://goo.gl/maps/5YrsKT4TEjz

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply