Jezioro i zapora wodna Sedlice

Posted by

Zbiornik wodny Sedice położony jest w Czechach, w powiecie Pelhřimov, w kraju Wysoczyna. Powstał on po spiętrzeniu rzeki Želivka w pobliżu Humpolca. Jezioro jest wykorzystywane do celów rekreacyjnych, ale latem jego wody mają słabą jakość. Główne znaczenie zbiornika polega na wychwytywaniu osadów, by nie dotarły do zbiornika wodnego Želivka – Švihov, który zaopatruje w wodę Pragę.

Jednak nie jezioro jest tu najciekawsze, a zapora wodna zbudowana w latach 1921-1927, u zbiegu rzeki Hejlovka i potoku Jankovsky. Jest to jedna z najstarszych tego typu budowli w Republice Czeskiej. Zaprojektował ją Josef Řeřicha a do jej budowy posłużyły granitowe bloki kamienne wydobywane z pobliskiego kamieniołomu, w sumie do wybudowania tamy użyto ich około 20 000 metrów sześciennych. Zapora ma długość 118 metrów a wysokość 20 metrów, po wybudowaniu służyła do produkcji szczytowej energii elektrycznej w elektrowni wodnej Sedlice. Całkowita pojemność zbiornika wynosi 2,32 mln m3 a powierzchnia 38 ha.

GPS: 49.51415, 15.26964

Nawiguj: https://goo.gl/maps/ahSLyF5Hq1XyqgAQ8

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply