Jezioro Bâlea Lac

Posted by

Bâlea Lac, to najwyżej położony punk Trasy Transfogaraskiej, i najbardziej znana droga w Rumunii, oznaczona jak DN7C – https://grupabiwakowa.pl/transfagarasan-2. Wyjeżdżamy tu niekończącymi się serpentynami na wysokość 2034 metrów, by na miejscu podziwiać piękne widoki na Góry Fogaraskie. Na górze znajduje się polodowcowe Jezioro Bâlea i dwa obiekty noclegowe: Cabana Paltinu i Pensjonat Bâlea, jest tu też górna stacja kolejki linowej, a także niezliczona ilość straganów z pamiątkami i lokalnymi produktami. Przed tunelem znajduje się spory parking, który w sezonie jest płatny i ciężko na nim znaleźć wolne miejsce. Na południową stronę masywu Fogaraszy prowadzi tunel o długości 884 m., który na zimę jest zamykany. Latem w sezonie wakacyjnym, a tym bardziej w weekendy panuje tu bardzo duży tłok, więc lepiej unikać tego okresu i odwiedzić to miejsce po sezonie. Pamiętajmy jednak, że oficjalnie trasa otwierana jest dopiero na koniec czerwca i czynna jest do pierwszych dużych opadów śniegu. Po tym okresie do Bâlea Lac dotrzemy kolejką linową, której dolna stacja znajduje się u stóp masywy po jego północnej stronie. Zimą powstaje tu lodowy hotel, restauracja a nawet kaplica w której udzielane są śluby. Po sezonie, na tygodniu, kiedy miejsce to pustoszeje i panuje tu cisza i spokój, możliwy jest tu nawet biwak nad brzegiem Jeziora Bâlea – https://grupabiwakowa.pl/balea-lac/. Jest to też idealne miejsce wypadowe do pieszych wycieczek w Fogarasze, oraz na najwyższy szczyt Rumunii Moldoveanu (2544 m n.p.m.). Jednak odległości są tu bardzo duże i na zdobycie z tego miejsca „Dachu Rumunii” trzeba poświęcić minimum dwa dni, a przy spokojnym marszu trzy dni w dwie strony. Musimy więc nocować w górach w schronisku, schronie lub zabrać ze sobą namiot.

GPS: 45.6034, 24.61721

Nawiguj: https://goo.gl/maps/QvmiBDdSYdm

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply