Jezioro Izvorul Muntelui

Posted by

Jezioro Izvorul Muntelui zwane również (głównie w polskich wydawnictwach) jeziorem Bicaz, powstało w latach pięćdziesiątych, po spiętrzeniu rzeki Bystrzycy. Zbiornik jest jednym z większych jezior zaporowych w Karpatach rumuńskich, a jego powierzchnia wynosi około 3000 ha i stanowi granicę pomiędzy górami Ceahlau i Stânişoarei. Jezioro można objechać na dwa sposoby, od wschodu drogą DN15, zaś od zachodu lokalną drogą u stóp pasma Ceahlau. Pierwsza trasa jest bardziej widokowa i wije się na odcinku około 40 km wzdłuż brzegów jeziora odsłaniając piękne widoki na potężny masyw Ceahlau. Drogowcy budując tą drogę zadbali o walory widokowe tego odcinka i w wielu miejscach powstały małe parkingi. Niestety jezioro ze względu na strome brzegi jest trudno dostępne i rzadko gdzie można zjechać nad jego brzeg.

Trasa obiegająca jezioro od zachodu jest mniej widokowa, lecz równie ciekawa, niestety ze względu na zły stan nawierzchni zalecana jest dla samochodów wyżej zawieszonych. Na tym odcinku rozpoczyna się wiele szlaków turystycznych na masyw Ceahlau, lecz planując wycieczkę w góry należy brać pod uwagę występujące tu duże przewyższenia. Pomimo forsownych podejść warto jednak pokusić się o taką wycieczkę dla niesamowitych widoków.

Jadąc od strony północnej, na skrzyżowaniu przed imponującym arkadowym mostem, możemy wybrać wariant trasy okrążającej jezioro. W części południowej zbiornik zamyka potężna zapora o wysokości 120 metrów i 400 metrów długości. Rozwiązania konstrukcyjne hydroelektrowni sprawiają, że po drugiej stronie tamy mamy suche koryto, zaś woda ze zbiornika odprowadzana jest wykutymi w skale sztolniami kilka kilometrów poniżej zbiornika. Jedynie podczas wysokich stanów wody, gdy w górach często pada, woda z jeziora zrzucana jest górnymi otworami przelewowymi w tamie tworząc niesamowitą kaskadę. Przy zaporze od strony wschodniej znajdziemy małą przystań i kompleks turystyczny Lebada Pescarus. Samą zaporę można zwiedzać, zostawiając wcześniej samochód na niewielkim parkingu. Jak na każdej zaporze istnieje i tutaj teoretycznie zakaz fotografowanie, lecz nie jest on egzekwowany.

Mijsca biwakowe nad jeziorem z naszej mapy :
https://grupabiwakowa.pl/izvorul-muntelui/
https://grupabiwakowa.pl/jezioro-bicaz/

GPS:

  • 46.93877, 26.10239

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply