Jezioro Oaşa

Posted by

Rumuńskjie Jezioro Oaşa (Lacul Oaşa), to sztuczny zbiornik na rzece Sebeş, położony na granicy gór Şurean i Cindrel (góry Sybińskie), tuż przy północnym odcinku słynnej drogi – Transalpina. Biegnie ona wschodnim brzegiem jeziora, z którego otwierają się ładne panoramy zarówno na jezioro, jak i połoniny gór Şurean. Od zachodu, zbiornik można objechać drogą szutrową, która prowadzi również do stacji narciarskiej położonej u podnóża szczytu Şureanu (2059 m n.p.m.). Prawie 6-kilometrowe jezioro Oaşa położone jest na wysokości 1255 m n.p.m., a jego powierzchnia wynosi 441 hektarów. Oczywiście powierzchnia często się zmienia w zależności od stopnia napełnienia zbiornika. Gdy jest on standardowo napełniony, to zapora o wysokości 91 metrów przytrzymuje 136 milionów metrów sześciennych wody. Przez tamę o długości 300 metrów przechodzi wspominana wcześniej Transalpina, czyli droga DN 67C łącząca Sebeş z Novaci.

Jezioro zasilają okoliczne rzeki spływające zarówno z Gór Şurean,jak i Cindrel. W tych ostatnich utworzono jeszcze jeden mniejszy zbiornik, który może zasilić wodą dodatkowo jezioro Oaşa. Drugie jezioro nosi nazwę Lacul Ciban i położone jest już poniżej zapory, ale za to na wyższej wysokości. Dzięki temu, za pomocą dużej, podziemnej rury może uzupełniać poziom wody w Oaşa. Jezioro spełnia również funkcję rekreacyjne, gdyż upodobali sobie je wędkarze, jak i osoby ceniące sobie wypoczynek na łonie natury. Nad brzegiem można znaleźć zakwaterowanie w Cabanach, a po zachodniej stronie również w kwaterach prywatnych i pensjonatach. Powstało ich tu sporo ze względu na sąsiadujący z jeziorem wyciąg narciarski. Również na zachodnim brzegu znajdziemy ciekawy, wart zwiedzenia Monastyr Oașa. W sezonie wakacyjnym, jak i w letnie weekendy może w tym miejscu być trochę tłoczno, bo blisko tu mają mieszkańcy miast Sebeș i Sibiu.

GPS:

  • 45.58797, 23.6279

Nawiguj: https://goo.gl/maps/b2ZLF9xJ7B42

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply