Jezioro Solińskie

Posted by

Bieszczadzkie sztuczne jezioro, które powstało na skutek spiętrzenia wód Sanu zaporą w Solinie – https://grupabiwakowa.pl/zapora-w-solinie/ jest największym pod względem pojemności jeziorem w Polsce. Pojemność zbiornika wynosi 472 mln m³. Imponująca jest też długość linii brzegowej, która w zależności od poziomu wody, bo waha się on tu od 10-15 m., wynosi około 166 km. Mogło by się wydawać, że tak długa linie brzegowa oferuje wiele fajnych i dzikich miejsc do wypoczynku nad wodą, niestety łatwo dostępna zachodnia odnoga jeziora jest całkowicie zagospodarowana i zabudowana, trudno tu znaleźć ciche i dzikie miejsce na biwak. Odnoga wschodnia nie jest już tak zabudowana turystycznie jak zachodnia, ale też trudno tu poza małymi wyjątkami znaleźć jakiś dogodny dojazd do wody. Mimo to Jezioro Solińskie jest jedną z największych atrakcji Bieszczadów. Na pewno jest to raj dla żeglarzy i wędkarzy, ale i zwykły turysta może cieszyć się urokami zalewu wypożyczając kajak lub rower wodny w licznych przystaniach, których znajdziemy najwięcej w miejscowościach turystycznych. Z Soliny i Polańczyka możemy wyruszyć też w rejs po jeziorze statkiem turystycznym, chyba najciekawsze wycieczki oferuje statek Tramp w Polańczyku. W większych ośrodkach turystycznych latem działają strzeżone kąpieliska, a korzystając z tej atrakcji na dziko należy pamiętać, że jezioro jest bardzo głębokie, przy zaporze głębokość sięga 60 metrów. Najpiękniej Solina jednak wygląda z okalających ją, jak śpiewał W. Gąsowski, zielonych wzgórz. Owe wzgórza jeszcze piękniej wyglądają jesienią, kiedy liściaste lasy przybierają barwy od żółci do czerwieni.

GPS:

  • 49.37387, 22.45571

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply