Jezioro Ursu

Posted by

Jezioro położone jest w Rumunii, w okręgu Mures, w uzdrowisku Sovata. Nazwa jeziora pochodzi od kształtu zbiornika, które z lotu ptaka przypomina niedźwiedzia. Powierzchna Lacul Ursu wynosi około 4 ha, a jego głębokość dochodzi do 18 metrów. Jest to jezioro zasolone, przez podziemne pokłady soli występujące w tym regionie.

W jeziorze występuje zjawisko heliotermii, oznacza to że powierzchniowa warstwa wody izoluje ciepło i gromadzi je w głębszych partiach jeziora. Latem na głębokości 1,5 metra woda osiąga czasami już 50 stopni, a na głębokości powyżej 2 m woda osiąga temperaturę 60 stopni C. Latem, przy powierzchni możemy zażywać kąpieli w temperaturze 33-34 stopnie Celsjusza. Jezioro najbardziej jest nagrzane na koniec Czerwca, potem powoli się wychładza. Słona woda ma większą wyporność, więc łatwiej tu pływać i leżeć na powierzchni wody, ale lepiej się asekurować jakimś kołem ratunkowym, bo jezioro jest głębokie

Dzięki tym wszystkim zjawiskom, jezioro ma właściwości lecznicze i szybko powstały wokół niego sanatoria i niewielki kurort. Jezioro uległo zasoleniu w 1875 roku, a Sovata już w 1878 roku uzyskała status uzdrowiska. Leczy się tu schorzenia ginekologiczne, reumatyczne, neurologiczne, endokrynologiczne, układu krążęnia i sercowo-naczyniowe. Zarówno wody jak i okoliczne błota bogate są w chlor i sód, walory te wykorzystuje się w leczeniu chorób ginekologicznych i przy schorzeniach metabolicznych.

Wstęp na teren jeziora uzdrowiskowego jest odpłatny. Na brzegu wybudowano pomosty do plażowania i zejścia do wody. Oprócz kąpieli dla turystów przygotowano trasę spacerową, wokół jeziora Ursu i kilku mniejszych dzikich jeziorek – Aluniş, Paraschiva, Verde, Roşu, Negru i Şerpilor. Wstęp na ścieżkę spacerową jest bezpłatny. Mniejsze jeziorka nie nadają się do kąpieli, ale i tu porobiono drewniane pomosty umożliwiające chociaż pomoczenie nóg w zdrowotnych wodach.

GPS: 46.60397, 25.08578

Nawiguj: https://goo.gl/maps/YDzPcPz35AT2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply