Jezioro Vlasinsko

Posted by

Jezioro Vlasinsko (Власинско језеро), położone jest w południowej Serbii, w pobliżu granicy z Bułgarią. Jest to najwyżej położony sztuczny zbiornik w Serbii, gdyż znajduje się na wysokości 1211 m.n.p.m. i jest zarazem największym sztucznym jeziorem w tym kraju, jego powierzchnia wynosi 15 km², a głębokość sięga 35 metrów. Długość jeziora wynosi około 8 km, a szerokość 3,5 km. Otaczają go piękne i malownicze Góry Vardenik. Jezioro ciekawe jest też przez to, że na jego tafli unoszą się pływające wyspy, są to wielkie płaty torfu, który oderwał się od podłoża, gdyż jezioro powstało na dawnym torfowisku wysokim, zwanym Vlasinsko błota. Wyspy przemieszczają się po całym akwenie w zależności od kierunku wiatru. Początkowo, po napełnieniu zbiornika wodą, pływający płat torfu połączony był z lądem, jednak z czasem się od niego oderwał i podzielił na kilka wysp. Jezioro posiada też dwie stałe wyspy – Страторија i Długą Wyspę. Budowę zapory, która spiętrzyła okoliczne potoki rozpoczęto w 1946 roku, a zakończono w 1949 r. Jezioro napełniało się do 1954 r., by osiągnąć pojemność 165 milionów metrów sześciennych wody. Tama jest konstrukcją ziemną o wysokości 34,43 m, jej długość korony wynosi 139,28 m., a u podstawy 239 m. Jezioro pełni głównie funkcje przeciwpowodziowe, ale z roku na rok powstaje tu infrastruktura rekreacyjna. Bez problemu znajdziemy tu miejsce na biwak na dziko, lub na specjalnie utworzonych darmowych miejscach – https://grupabiwakowa.pl/g-vardenik-jez-vlasinsko.

GPS: 42.72438, 22.33614

Nawiguj: https://goo.gl/maps/HNFGPrYVqG32

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply