Johanneskirche Weinsberg

Posted by

Współrzędne GPS:
49.152714349727205, 9.285905825215202
Kraj / województwo:
Niemcy
Opis atrakcji:

Johanneskirche to romańska bazylika zbudowana na początku XIII wieku. Aż do reformacji Johanneskirche służył nie tylko jako kościół parafialny w Weinsbergu, ale był także głównym kościołem wiejskiej kapituły Weinsberg diecezji würzburskiej, o której pierwsza wzmianka pochodzi z 1291 roku. Od czasu wprowadzenia reformacji jest głównym kościołem protestanckiego okręgu kościelnego Weinsberg Kościoła regionalnego w Wirtembergii.

Romańska prostokątna, pierwotnie bezchórowa nawa główna z nawami bocznymi, na zewnątrz zawsze była ozdobiona łukowymi fryzami, grymasami i zdobieniami, wewnątrz zaś była prawie pozbawiona ozdób. Nawy boczne połączone są z nawą główną arkadami. Tworzą je filary (prostokątne) i kolumny (okrągłe). Ta zmiana podpór jest rzadko spotykana w południowych Niemczech. Głowice czterech kolumn są bogato zdobione wąsami i liśćmi, kapitele filarów mają bardziej geometryczny kształt. Nawa główna otwiera się od wschodu przy łuku triumfalnym na podwyższony kwadratowy chór (z romańskim ołtarzem), któremu od południa i północy towarzyszą dwie apsydy. Zewnętrzna część wieży chóru jest starannie podzielona na piętra i ozdobiona romańskimi kapitelami i diamentowymi sztabami. Dalej na wschód znajduje się chór gotycki, oddzielony od nawy chórem wieżowym.

dodał; Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply