Jura – Okiennik Wielki

Posted by

Położona na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w pobliżu miejscowości Skarżyce grupa skał z wielkim otworem na wylot, to właśnie Okiennik Wielki. Formacja jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na Jurze, a wspomniany otwór ma rozmiary 7 x 5 m. Miejsce to szczególnie upodobali sobie miłośnicy wspinaczki, którzy wspinają się na Okiennik już od lat 60-tych XX wieku. Na ścianach masywu skalnego wytyczyli oni sporo tras wspinaczkowych bardziej znane to: Droga Jungera, Śląski Filar, Komin Kosmonautów, Rysa, oraz wiele innych o różnym stopniu trudności. Jeżeli ktoś nie uprawia wspinaczki, to też warto odwiedzić to miejsce, bo formacja skalna jest bardzo ciekawa, a by ją obejść i dokładnie zobaczyć wystarczy kilkadziesiąt minut. Jenak Okiennik Wielki najfajniej prezentuje się z dalszej odległości, zresztą sami się przekonacie dojeżdżając do niego szutrową drogą. Na jej końcu wytyczono spory szutrowy parking, świetnie nadający się na biwak kamperem – https://grupabiwakowa.pl/okiennik-wielki/. Miejsce to ze względu na swoją specyfikę owiane jest wieloma legendami, jak choćby ta, że w tutejszej jaskini ukrywała się grupa rozbójników, ponoć nawet Janosika tu przygnało. Co nie przeczy faktom że w pieczarze skalnej odkryto narzędzia kamienne z okresu środkowego paleolitu, a w okolicy skał fragmenty naczyń ceramiczno-glinianych z okresu średniowiecza. Według historyków ok. XII-XIII wieku stał tu gród obronny, co potwierdzają np wgłębienia po belkach w oknie Okiennika.

GPS:

  • 50.52389, 19.5227

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply